Revolutia 1989 - Sectiunea Stiri

"nu avem voie sa uitam acel decembrie 1989"

StiriRSS Stiri

PUNCT DE VEDERE

2013-11-17 09:00:08

Al “Asociatiei 16 Decembrie Timisoara 1989”

Asociatia noastra ramane fidela principiului pentru care a militat dintotdeauna si anume acela de a lupta pana la capat pentru libertate , dreptate si democratie in Romania.
Pentru realizarea acestor deziderate ,membrii nostri , impreuna cu membrii altor organizatii de profil , precum si in colaborare cu ONG-uri care prin actiunile lor au conturat in opinia publica rolul Timisoarei de Avangarda Civica a Romaniei ,au sanctionat constant in acesti aproape 24 de ani trecuti de la momentul unic al istoriei contemporane a poporului roman , Revolutia Romana din 16-22 Decembrie 1989 inceputa la Timisoara , orice derapaj de la principiile de baza ale democratiei al clasei politice din Romania precum si orice forma de abuz sau nedreptate sociala a autoritatilor publice postdecembriste de orice rang institutional.
Este cunoscuta opiniei publice si mass-media situatia in care se regasesc azi majoritatea eroilor luptatori din Decembrie 1989 ai Timisoarei . Ce este mai putin cunoscut insa , este aspectul legat de organizarea structurilor nationale ale revolutionarilor si reprezentarea Timisoarei in aceste structuri!
Timisoara si asociatiile ei de revolutionari , a fost in general atenta la aceste reprezentari , care de multe ori erau folosite de conducatorii acestor structuri revolutionare nationale (in majoritatea zdrobitoare a cazurilor ei nefiind timisoreni !) , doar pentru legitimarea , prin imaginea Timisoarei Revolutionare a respectivelor grupari- mamut.
Situatia actuala , cand fostul lider al BNR Dorin Lazar Maior si fostul lider al LORD Emilian Vasile Cutean se gasesc in pozitii de sentinte judecatoresti definitive si irevocabile cu executare de pedepse dovedite , ne face pe noi revolutionarii timisoreni sa ne exprimam dezacordul fata de insistenta prin care aceste structuri nationale ale revolutionarilor netimisoreni , incearca sa se “restructureze” printr-un “face-lift” de doi bani . Ani de-a randul , cele doua structuri nationale s-au aflat in procese interminabile de “paternitate” , ele fiind “revendicate” functie de interesele politice ale momentului , de diferite grupari restranse de revolutionari afiliate unora sau altora dintre partidele ce au alcatuit dupa 1989 clasa politica romaneasca , cu precadere in perioadele de guvernare ale acestora sau oricand acestea se gaseau intr-un fel sau altul la putere . In anii electorali 2004 , 2008 si 2009 , BNR a mers pana acolo incat a semnat protocoale de colaborare cu toti combatantii politici aflati in competitie . De fiecare data cu complicitatea si in totala cunostinta de cauza a liderilor BNR ai momentelor respective , acestia facandu-si chiar un titlu de glorie din aceste asa-zise “abilitati politice” ale lor. E cazul tuturor conducatorilor acestei structuri dintre care amintim nume precum G.Costin , I.Rdulescu , T.Maries , D.L.Maior , M.Bucur , Gh.Curta , N.Banutoiu , C.Stefanescu , D.Alexa , P.Fesan si chiar , din pacate pentru noi timisorenii , V.Florescu , P.Alamureanu ,V.Hossu si A.Sanda . In ceea ce-l priveste pe Adrian Sanda , fara a fi membru sau cu atat mai mult liderul vreunei asociatii din Timisoara , acesta a fost mult timp “locotenentul” lui D.L.Maior pe “aripa stanga a miscarii revolutionare”, la fel cum altii ( V.Hosu de exemplu) au fost ai lui G.Costin pe “aripa dreapta” ! Functia de Secretar -Executiv al PSD pe probleme de ONG-uri pe care o ocupa astazi A.Sanda , este functia pe care a exercitat-o pana nu demult si D.L.Maior . Mai mult ca sigur “tintele” lui A.Sanda nu se opresc aici . Cu siguranta “problemele “cu Justitia pe care le are in acest moment prietenul sau Maior , il fac pe “singuraticul avid de putere” A.Sanda sa simta si oportunitatea functiei vacante de la conducerea BNR ! 
Spre deosebire de BNR , LORD a fost mereu consecvent , fiind un partener loial PSD , asta poate si datorita faptului ca a fost constituit pe “platforma” CORD , sub atenta obladuire a regretatului Dan Iosif . Ca sa fim corecti pana la capat , trebuie spus ca aducerea in varful piramidei structurii revolutionare nationale BNR al lui D.L.Maior , este in mare parte tot opera lui Dan Iosif , ea fiind la aceea data o mutare facuta pentru a cotrabalansa ponderea si insemnatatea pe care o avea Timisoara si revolutionarii ei cei mai reprezentativi in fata celor din restul tarii . Si tot pentru a fi corecti pana la capat , aceste doua structuri nationale ale revolutionarilor si-au avut insemnatatea lor si si-au atins apogeul “existentei” doar pana in urma cu aproximativ 10 ani , cand inca traia acest charismatic totusi Dan Iosif iar presedintele Ion Iliescu era inca o autoritate politica informala nu doar una morala si formala in viata publica.
Subliniem deasemenea alte doua aspecte ce merita o mai mare atentie din partea celor interesati : ambele structuri nationale ,BNR si LORD , folosesc pentru a parea cat mai stufoase si reprezentative tot felul de mijloace dintre care cel mai uzitat este acela al “filialei - filialei – filialelor” diferitelor organizatii mai timpuriu constituite , astfel incat cunoscutul enunt cu “omul si stampila” nu mai e demult doar o gluma . Un alt mijloc foarte uzitat in ceea ce priveste “acreditarea ideei de marime” , este si acela imprumutat de la “tacticienii” actiunilor electorale si de propaganda ale partidelor si anume “actiunea autobuzul” prin care deseori la congrese si manifestari sunt adusi cu aceste mijloace de transport oameni ce nu au nici in clin nici in maneca cu miscarea revolutionara!
Este foarte probabil (sigur!!!) ca o idee mai veche , aceea de uniune a tuturor organizatiilor de revolutionari din Romania sub o unica “palarie”, sa-i faca pe cei ce vor prelua conducerea fie ea chiar si interimara a BNR si pe actualii conducatori ai LORD ( chiar daca pana mai ieri se aflau pe pozitii ce pareau ireconciliabile ), in numele unor idealuri doar de domniile lor stiute si in general legate numai de interese personale , sa-si treaca peste o sumedenie de orgolii si sa realizeze “in sfarsit” aceasta struto-camila a miscarii revolutionare “de masa” –fuziunea BNR si LORD.
O astfel de varianta ce ar putea aduce intr-un final dramatic , un “pseudo-lider” gen Adrian Sanda in topul ierarhiei miscarii revolutionare din Romania , adica un “lider” care nu-si poate ridica privirea nici macar in cadrul partidului din care face parte , mai sus de varful pantofului (fie el si “stang”!) al lui V.V.Ponta , ar fi sinucigasa pentru spiritul Revolutiei Timisorene in primul rand ! Comparati dragi colegi revolutionari , daca puteti s-o faceti , imaginea tandemului Ion Iliescu –Dan Iosif de cea a lui T.Basescu –T.Maries sau de cea posibila a lui VV Ponta-A.Sanda !!? Rezistati repulsiei datorate discrepantei ? Pentru a avea o greata totala , adaugati si foarte probabila poza cu C.Stefanescu Secretar de Stat la SSPR ! Chiar daca suntem fani doar ai operei folk lasate memoriei publice de V.Socaciu , nu vrem neaparat sa devenim fanaticii “hobbyu-lui” de anticariat al lui C.Stefanescu!
Miscarea revolutionara nationala este deci, domnilor, intr-un mare impas !
Iata de ce , mai mult ca oricand , rolul Timisoarei devine decisiv !
Apelul nostru catre toate organizatiile de revolutionari din Timisoara , este acela de a nu se mai lasa in niciun fel atrase in acest “vartej” creeat de anumite personaje din randul celor mentionate mai sus , cu legaturi mai mult sau mai putin dovedite( dar mai mereu invocate in mass-media si opinia publica!), cu structuri vechi sau noi ale serviciilor de orice fel din tara si strainatate ! Acest “vartej” a fost necesar “altora” pentru a intina imaginea Revolutiei Autentice din Timisoara , pentru a arunca in derizoriu bravura faptelor Eroilor Timisoarei si nu in ultima instanta de a inchide astfel gura celor care ar fi reprezentat mereu pentru actuala clasa politica un etalon de neatins al patriotismului si iubirii de tara , un etalon moral al supravegherii respectarii democratiei in Romania cu alte cuvinte –un concurent infailibil !
Lansam azi , tuturor organizatiilor de revolutionari din Timisoara , invitatia la deschiderea unui dialog real pe marginea a doua subiecte fundamentale pentru sfarsitul acestui an si inceputul anului 2014, an in care vom aniversa 25 de ani de la Revolutia Romana din Decembrie 1989 inceputa la Timisoara :
-creearea unui Consiliu Comun al asociatiilor de revolutionari din Timisoara;
-analizarea oportunitatii si lansarea unui proiect de initiativa legislativa elitist, conform dorintei mereu exprimate de revolutionarii timisoreni , care sa vina chiar si in intampinarea cerintelor politice ale Premierului Romaniei (deseori prea politice si mai putin executive!) de curatenie in interiorul miscarii revolutionare.
Prima intalnire de acest fel dorim sa o realizam in perioada imediat urmatoare, data si locul ei urmand a fi comunicate in cursul saptamanii viitoare.

Timisoara Asociatia 16 Decembrie Timisoara 1989
16.11.2013 Pres. Liviu Bacana

Abrevieri:
PSD - Partidul Social Democrat
BNR - Blocul National al Revolutionarilor
LORD - Liga de Onoare a Revolutionarilor din Decembrie 1989
CORD - Consiliul de Onoare al Revolutionarilor din Decembrie 1989
SSPR - Secretariatul de Stat pe Problemele Revolutionarilor
ONG - Organizatie Non-Guvernamentala

Comentarii